AJAFO IT
Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

AJAFO IT
 Ogłoszenie 
AJAFO IT

Poprzedni temat «» Następny temat
Usuni?cie guza
Autor Wiadomość
Ira 
SuperMysz
Ira



Stowarzyszenie: PMC
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 28 Paź 2009
Posty: 1180
Skąd: ?ód?
Wysłany: 2013-02-28, 13:34   

Jaghut napisał/a:
...Ja si? w?a?nie boj?, ?e moje myszy mog? cierpie?, ale to ukrywa? w ramach instynktu samozachowawczego...

Ja w cos takiego nie wierz?. Rozmawia?am równie? na ten temat z wetem. Wet uwa?a, ?e myszki nie s? aktorami, którzy udaj?, ?e jest im dobrze, jak jest im ?le, nie bawia si?, gdy cierpi?. Jak cierpi?, to s? osowia?e, a nie ?wawe, biegajace, krec?ce si?. My nie znamy progu bólu u myszek, nie wiemy nawet czy taka naro?l boli. Kiedys widzia?am film na TLC o usuni?ciu ogromnej narosli na plecach u kobiety, która twierdzi?a, ?e naro?l j? nie bola?a, tylko pod koniec trudno si? z ni? ?y?o, zdecydowa?a si? na usuni?cie dopiero jak by?a olbrzymia, bo ba?a si?, ?e mo?e jej uniemozliwi? chodzenie.

Na tym forum kilkakrotnie pisa?o sie o brodawkach, ?eby od razu je podwi?zywa?, usuwa?, a ja brodawk? mam i wiem, ?e to nie boli, ona mi nie przeszkadza i niech sobie b?dzie, nawet nie my?l? o usuwaniu, bo ona sie nie zmienia od wielu lat :wink:

Oczywi?cie ka?dy mo?e mie? inne zdanie, ja wypowiedzia?am tylko moje i rozumiem, ?e kto? mo?e mysle? inaczej, bo to jest bardzo trudny temat i ka?dy sam musi podj?? decyzj? - ka?da decyzja b?dzie dobra
Ostatnio zmieniony przez Ira 2013-02-28, 13:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
aShadow 
Moderator



Hodowla: Anazel
Stowarzyszenie: PMC
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 3076
Wysłany: 2013-02-28, 13:42   
   Myszy: Ma?e stadko ;)


Dodam do tego co napisa?a Ira jeszcze jedno. Je?li kto? mia? mysz z guzem, który przeszkadza i boli wie, ?e taka mysz zachowuje si? zupe?nie inaczej. Jest smutna, mniej aktywna, wida? po niej, ?e cierpi.
 
 
Jaghut 
Gadu?a Myszaty



Imi?: Katarzyna
Wiek: 31
Dołączyła: 04 Wrz 2012
Posty: 350
Skąd: ?ód?/Warszawa
Wysłany: 2013-02-28, 13:59   
   Myszy: Lisek, Milka, ?winka


Nie zgodz? si?, bo zwierz?ta, zw?aszcza nie drapie?niki, maj? instynkt, ?eby maskowa? choroby. Zw?aszcza to wida? u ptaków. Drapie?nik zawsze zaatakuje najs?absze zwierz? w stadzie, wi?c to normalne, ?e ka?de b?dzie udawa?o jak najzdrowsze. Poza tym ka?dy, nawet cz?owiek, próbuje ?y? normalnie mimo bólu. Myszka ma silny instynkt przetrwania i b?dzie walczy? do ko?ca, tylko jak jest naprawd? umieraj?ca przestaje je??. Nie jeste?my tak naprawd? w stanie oceni?, jak ona si? czuje, nawet znaj?c j? nie wiadomo jak, bo to jest zawsze zwierz? i nie usi?dzie na ?rodku klatki i zacznie p?aka?. Dlatego te? tak cz?sto choroby u myszy s? ?miertelne, bo ukrywaj? je tak d?ugo jak potrafi? i one wychodz? na jaw, gdy s? ju? bardzo zaawansowane. (przyk?ad: choroby serca, praktycznie nie do wykrycia w pocz?tkowej fazie).
_________________
[*]Nelson, Szczurcia, Torpeda, Piratka, ?asica, Zo?za, Tekla, Chandra, Gapcia, Tygrysek, Szary[*]
 
 
Ira 
SuperMysz
Ira



Stowarzyszenie: PMC
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 28 Paź 2009
Posty: 1180
Skąd: ?ód?
Wysłany: 2013-02-28, 14:33   

Jaghut napisał/a:
...Dlatego te? tak cz?sto choroby u myszy s? ?miertelne, bo ukrywaj? je tak d?ugo jak potrafi? i one wychodz? na jaw, gdy s? ju? bardzo zaawansowane...

Ja to widz? inaczej, to sprawa niesamowicie szybkiego metabolizmu oraz zlekcewa?enia pierwszych oznak choroby. Zobacz jak cz?sto forumowicze pisz?: myszka jest osowia?a, ma ?ysiny, zadrapania, chudnie, ma zapadniete boczki... i nie id? do weta na samym pocz?tku choroby tylko czekaja co b?dzie dalej, a przecie? u myszki 1 dzie? to juz strasznie d?ugo, po 3 dniach mo?e juz mysia nie zy? :sad: i nie jest to sprawa ukrywania przez myszke choroby tylko szybkiego metabolizmu

[ Dodano: 2013-02-28, 14:41 ]
Zobacz, gdy wet liczy ilo?? antybiotyku porównuj?c do psa i kota to dawka wynosi 1/200 tabletki, a ja daj? 1/8 i myszka zdrowieje, chocia? taka dawka powinna j? zabi?. Ostatnio dawa?am jednocze?nie 2 antybiotyki w dawce jak dla "s?onia" (enroxil 1/8 i unidox 1/16) i z tragicznego stanu myszka juz po 1 tyg. genialnie wysz?a, odzyska?a wigor i wag? - by?o to m-c temu i nadal jest cudownie. Szybki metabolizm powoduje szybkie zmiany stanu zdrowia (zachorowania, wyzdrowienia) i dlatego tak wa?na jest faza pocz?tkowa, aby natychmiast myszce pomóc, dlatego wa?na jest obserwacja oraz wa?enie myszki

Cz?owiek ?yje 80 lat, myszka 2 - wi?c choroby i zdrowienie te? jest znacznie krótsze :wink:
 
 
 
Jaghut 
Gadu?a Myszaty



Imi?: Katarzyna
Wiek: 31
Dołączyła: 04 Wrz 2012
Posty: 350
Skąd: ?ód?/Warszawa
Wysłany: 2013-02-28, 14:50   
   Myszy: Lisek, Milka, ?winka


Ja mówi? z w?asnego do?wiadczenia i raczej nie ignoruj? objawów :razz:
Nie mówi? o infekcjach dróg oddechowych, ale chorobach serca, gdzie myszy ukrywaj? problemy oddechowe i kr??eniowe jak d?ugo potrafi? czy ropniach - moja mysz mia?a przez pó? roku ropomacicze, które zdecydowanie wp?ywa?o na jej sprawno??, ale poza tyciem nic nie by?o wida?, a wszyscy m?drzy weterynarze z medicavetu poza rzepk? twierdzili, ?e ona tyje, bo lubi je??.
_________________
[*]Nelson, Szczurcia, Torpeda, Piratka, ?asica, Zo?za, Tekla, Chandra, Gapcia, Tygrysek, Szary[*]
 
 
Ira 
SuperMysz
Ira



Stowarzyszenie: PMC
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 28 Paź 2009
Posty: 1180
Skąd: ?ód?
Wysłany: 2013-02-28, 14:55   

a sk?d wiesz, ?e j? bola?o? Nie znamy przeciez progu bólu myszek, mo?e ona czu?a sie ?wietnie i dlatego bawi?a si? i ?y?a normalnie?

[ Dodano: 2013-02-28, 15:04 ]
http://ciekawe.onet.pl/pi...01,artykul.html

Ka?dy uwa?ny w?a?ciciel widzi, ?e jego ukochany pies cierpi: mru?y oczy, jest apatyczny, nie chce si? bawi?, ma trudno?ci z poruszaniem si?, nie chce je?? – straci? ch?? do ?ycia. Czasami skamle, gdy cz?owiek dotyka bolesnych okolic jego cia?a, piszczy, j?czy, pó?niej, ju? widz?c, ?e zbli?amy si? do niego, zaczyna wy?. Wszystko zale?y od jego charakteru, niektóre psy reaguj? piskiem nawet na silniejszy powiew powietrza, a zdarzaj? si? osobniki, które przy z?amanym z?bie nie wykazuj? ?adnej oznaki

Ja uwa?am, ?e u myszy te? wida? oznaki bólu, oznaki spadku standardu ?ycia..., ale to juz jest decyzja kazdego z nas, w którym momencie myszke uspi? :sad:

[ Dodano: 2013-02-28, 15:24 ]
http://www.cztery-lapy.pl...obiega-ni-leczy
Czy to prawda, ?e niektóre zwierzaki ukrywaj?, 
?e co? je boli?
Powiem przewrotnie, bólu nie da si? ukry?. Chocia? zachowanie kotów i zwierz?t dziko ?yj?cych bywa pod tym wzgl?dem irracjonalne. Kiedy koty odczuwaj? ból, cz?sto szukaj? odosobnienia i chowaj? si? z dala od swoich opiekunów. Zazwyczaj jest to sygna?, ?e co? im dokucza. 
W przypadku dzikich zwierz?t jest podobnie – oddzielaj? si? od stada. Wszystkie zwierz?ta, gdy cierpi?, ograniczaj? stopniowo swoj? aktywno??, unikaj? kontaktu bezpo?redniego (dotyku, g?askania), a niekiedy nawet kontaktu wzrokowego
 
 
 
zuza911 
Best MOUSEr



Imi?: Marta
Hodowla: Fluventris
Pomogła: 14 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 2439
Skąd: Bia?ystok
Wysłany: 2013-02-28, 15:34   
   Myszy: dziewczyny i ch?opaki ;)


Ja te? uwa?am, ?e czujne oko jest w stanie wychwyci?, kiedy myszka cierpi. Wiadomo, ?e nie przestanie od razu je??, ale skoro normalnie funkcjonuje w stadzie, biega w ko?owrotku, raczej nie udaje po to, ?eby nas zmyli? :wink: Inna sprawa, ?e pewno?ci do ko?ca mie? nie mo?emy.
Operacj? rozwa?a?am z dwóch powodów: po pierwsze wynika?o to z bardzo m?odego wieku, a po drugie w?a?nie z dobrego samopoczucia. Nie jestem w stanie u?pi? myszy, która zachowuje si? tak normalnie, jakby zupe?nie nie zauwa?a?a guza. Z drugiej strony boj? si?, ?e guz p?knie, je?li b?d? czeka? za d?ugo.
Teraz troch? ?a?uj?, ?e nie zdecydowa?am si? na operacj?, kiedy guz by? ma?y. Ale z drugiej strony mog?a nie prze?y?, a tak... min??y ju? dwa miesi?ce.
 
 
 
Jaghut 
Gadu?a Myszaty



Imi?: Katarzyna
Wiek: 31
Dołączyła: 04 Wrz 2012
Posty: 350
Skąd: ?ód?/Warszawa
Wysłany: 2013-02-28, 17:43   
   Myszy: Lisek, Milka, ?winka


"Zwierz?ta nie mog? nam powiedzie?, kiedy nie czuj? si? dobrze. Zdrowo wygl?daj?ce zwierz? mo?e ukrywa? objawy choroby. Na przyk?ad, zwierz? mo?e straci? nawet do 75% funkcjonalnej czynno?ci nerek przed okazaniem widocznych objawów choroby. Badanie pomaga oceni? stan zdrowia zwierz?t domowych z wyprzedzeniem, dzi?ki czemu mo?emy unikn?? problemów zwi?zanych ze znieczuleniem."
http://medwet.com.pl/uslugi/

"Króliki, jako zwierz?ta na które si? poluje, a nie te, które poluj? na innych, maj? tendencj? do ukrywania swojej choroby. Jest to system obrony przed drapie?nikami (jeden z wielu!) opracowany przez liczne pokolenia dzikich przodków naszych domowych pupili: je?li nie wygl?dasz jak chory - nie jeste? chory dla potencjalnego wroga, wi?c zostawi ci? w spokoju, bo, jak wiadomo, naj?atwiej upolowa? chore zwierz?."
http://www.kroliki.net/pl...oby/dla-zdrowia

"Koty to mistrzowie w ukrywaniu bólu, poniewa? od tego mo?e zale?e? ich przetrwanie. Tak jak i inne ma?e zwierz?ta nara?one na atak wi?kszego drapie?nika, koty nie mog? pozwoli? sobie na okazywanie jakiejkolwiek s?abo?ci. Kot z widocznymi ranami lub objawami choroby staje si? ?atwym celem, co t?umaczy, dlaczego instynktownie ukrywaj? one objawy bólu lub choroby nawet przed lud?mi, którzy je kochaj? i chroni?."
http://pupile.wieszjak.pl...rywaja-bol.html
_________________
[*]Nelson, Szczurcia, Torpeda, Piratka, ?asica, Zo?za, Tekla, Chandra, Gapcia, Tygrysek, Szary[*]
 
 
Ira 
SuperMysz
Ira



Stowarzyszenie: PMC
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 28 Paź 2009
Posty: 1180
Skąd: ?ód?
Wysłany: 2013-02-28, 18:08   

Jak dla mnie to bajka

Sorry napisa?m post, ale znowu mi sesja wygas?a i post znikn?? :sad: ale to jako ciekawostke wstawi?:
http://www.rp.pl/artykul/969974.html

[ Dodano: 2013-02-28, 18:18 ]
i poczytaj dalej te artyku?y, które poda?a? - obserwuj?c zwierz? zawsze znajdziesz symptomy choroby, bo to nie jest tak, ?e zwierz? ukrywa i nic nie wida?
 
 
 
Jaghut 
Gadu?a Myszaty



Imi?: Katarzyna
Wiek: 31
Dołączyła: 04 Wrz 2012
Posty: 350
Skąd: ?ód?/Warszawa
Wysłany: 2013-02-28, 20:27   
   Myszy: Lisek, Milka, ?winka


Ira, a Ty poczytaj swoje, bo w Twoich te? jest napisane, ?e z ka?dym gatunkiem jest inaczej. Poza tym pierwsza, najwa?niejsza sprawa - jak widzisz objawy choroby, to MASZ pewno??, ?e jest chora. Ale w ?yciu nie masz pewno?ci, ?e je?eli nie ma tych charakterystycznych objawów, to jest ona na 100% zdrowa i nie cierpi. Je?eli myszka nie je, nie trzyma ciep?a, ucieka to mamy 100% pewno??, ?e cierpi. Ale to nie dzia?a w drug? stron?, ?e je?eli biega i je jak op?tana, to wszystko z ni? w porz?dku.
_________________
[*]Nelson, Szczurcia, Torpeda, Piratka, ?asica, Zo?za, Tekla, Chandra, Gapcia, Tygrysek, Szary[*]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

AJAFO IT